ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 1999 Local Elections

11 June 1999

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Fianna Fail

Party Website: http://www.fiannafail.ie/

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Navan Adrian O'Donnell
Tobercurry Aidan Colleary*
Howth Aileen Woods
Castlebar Al McDonnell*
Bandon Alan Coleman*
Sligo Strandhill Albert Higgins
Stranorlar Alice Bonner
Tallaght South Ambrose Shields
Cahir Andy Moloney
Clones Ann Leonard
Terenure Rathfarnham Ann Ormonde*
Piltown Ann Blackmore*
Luggacurren Anne Cass
Swords Anne Marie Woods
Blarney Annette McNamara*
Ballina Annie May Reape*
Cork City South Central Anthony Kenneally
Athlone Anthony Geraghty
Belturbet Anthony P Vesey*
Portlaoise Anthony Lodge
Manorhamilton Aodh Flynn*
Midleton Art Supple
Muinebheag Arthur McDonald*
Dungarvan Austin Flynn*
Ballymahon Barney Steele*
Blackrock Barry Andrews
Blackrock Barry Conway
Carrigaline Barry Cogan°
Tullamore Barry Cowen*
Cahir Barry O'Brien
Carrigaline Batt O'Keeffe°
Tramore Ben Gavin
Drumlish Benny Reid
Clones Benny Kieran
Letterkenny Bernard McGlinchey*
Ennis Bernard Hanrahan*
Clonmel Bernard Lennon
Ballybrack Bernie Lowe
Tipperary Bernie Doherty
Dun Laoghaire Betty Coffey*
Castlebar Beverley Flynn*
Arklow Dr Bill O'Connell*
Kilrush Bill Chambers*
Cork City North East Billy Kelleher
Dingle Breandan MacGearailt*
Kildare Breda Connolly
Castlerea Breege Callaghan
Castleblayney Brendan Hughes*
Artane Brian Taylor
Killarney Brian O'Leary*
Granard Brian Lynch*
Ballina Brian Golden*
Cashel Bridie Hammersley*
Balbriggan Briege Otto
Ballyragget Brigid Murphy*
Ballinamore Caillian Ellis
Nenagh Cait Delahunty
Mullingar West Camillus Glynn*
Balbriggan Catherine Clarke
Portlaoise Catherine Fitzgerald
Inishowen Cecilia Keaveney*
Tallaght Central Charlie O'Connor*
Baltinglass Charlie Brophy
Pembroke Chris Andrews
Waterford No 3 Chuck O'Connell
Bailieborough Clifford Kelly*
Dingle Colette Flynn Scanlon
Mulhuddart Colm Heery
Scarriff Colm Wiley*
Conamara Connie Ni Fhatharta*
Dunshaughlin Conor Tormey*
Piltown Cora Long
Belturbet Cormac O'Donnell
Sligo Drumcliff Cyril O'Connor
Finglas Dalgan Kirwan
Cork City North Central Damian Wallace*
Castleknock Damien Mahon
Ballinrobe Damien Ryan
Templemore Dan Smith*
Killorglin Dan McCarthy
Tramore Dan Cowman*
Mallow Dan Joe Fitzgerald
Ballyjamesduff Danny Brady*
Listowel Dan Kiely*
Blarney Dan Fleming*
Coole Donie Cassidy*
Cork City North West Dave McCarthy*
Dundrum David Boylan*
Mallow David Willis
Glenties David Alcorn
Donegal Declan McHugh
Dundalk South Declan Breathnach*
Ballymun Whitehall Deirdre Heney
Carrigaline Deirdre Forde
Lucan Deirdre Doherty Ryan
Bantry Denis O'Donovan*
Scarriff Denis Hayes
Tralee Denis Foley*
Longford Denis Glennon
Fethard Denis Bourke*
Inishowen Denis McGonagle*
Crumlin Kimmage Derek Mooney
Balbriggan Dermot Murray*
Cabra Glasnevin Dermot Fitzpatrick*
Castleknock Des Kelly
Roscommon Des Bruen*
Cavan Diarmuid Wilson
Greystones Dick Roche*
Lismore Dick Tobin
Limerick No 4 Dick Sadlier*
Fethard Dick Tobin
Borris Dolores Barron
Stillorgan Don Lydon*
Macroom Donal Moynihan*
Dundalk South Donal Lynch
Skibbereen Donal F O'Rourke*
Cork City South East Donal Counihan*
Castleconnell Eamon Lawlor
Ballymote Eamon Scanlon*
Limerick No 1 Eamon O'Brien
Ferbane Eamon Dooley*
Muinebheag Eddie Cullen
Galway City No 3 (South Ward) Eddie Coughlan
Donaghmede Eddie Guyett
Killaloe Eddie Ginivan
Belturbet Eddie Feeley*
Castleconnell Eddie Wade*
Kilmallock Eddie Ryan
Athlone Egbert Moran*
Galway City No 3 (South Ward) Eileen Tighe
Dun Laoghaire Eimear McAuliffe
Conamara Eithne Nic Dhonnchadha
Navan Elaine Dowdall
Muinebheag Enda Nolan*
Glenties Enda Bonner
Inner City South East Eoin Ryan*
Strokestown Eugene Murphy
Dromahaire Eugene O'Neill
Lucan Finbarr Hanrahan*
Granard Fintan Flood*
Kildare Fiona O'Loughlin
Ennistimon Flan Garvey*
Ballyjamesduff Francie Fitzsimons*
Dromahaire Francis Gilmartin
Glenties Francis Brennan*
Castleblayney Francis O'Brien*
Inishowen Francis Conaghan
Bailieborough Francis McDermott
Fermoy Frank O'Flynn
Westport Frank Chambers*
Belmullet Frank Leneghan
Skibbereen Frank Long
Ennis Frank Flaherty
Trim Gabriel Cribbin*
Inner City South East Garry Keegan
Celbridge Gay Boylan
Tramore Geoff Power*
Stillorgan Gerry Horkan
Celbridge Geraldine Conway
Edenderry Ger Killally
Cork City North West Gerry Byrne
Swinford Gerry Murray
Castlebar Gerry Rowland
Strokestown Gerry Thompson
Letterkenny Gerry Crawford
Carrick-On-Shannon Gerry McGee
Cavan Gerry Murray*
Malahide Graham Hanlon
Wexford Gus Byrne*
Thurles Harry Ryan*
Longford Helen Quinn
Tobercurry Helen Brennan
Galway City No 1 (East & North Ward) Henry O'Connor*
Baltinglass Hugh O'Keeffe
Slane Hugh Gough*
Castlebar Iarla Duffy
Artane Ita Green*
Clontarf Ivor Callely*
Limerick No 3 Jack Bourke*
Drogheda East Jacqui McConville
Kells James Weldon*
Glencullen Jimmy Murphy
Granard Jimmy Coyle°
Drogheda East Jimmy Mulroy*
Callan James Brett*
Ennis James Breen*
Birr James McNamara*
Navan Jimmy Mangan
Lismore James Tobin
Ballinasloe James Joyce
Ballinamore Jim Joe Shortt*
Donegal James McBrearty*
Sligo Drumcliff Jimmy Devins*
Tallaght South Jim Daly
Carlow No 2 Jennifer Murnane O'Connor
Portlaoise Jerry Lodge*
Borrisokane Jim Casey*
Limerick No 2 Jim McMahon
New Ross Jim Walsh*
Mullingar East Jim Bourke
Carlow No 1 Jimmy Murnane*
Swinford Jimmy Maloney
New Ross Jimmy Curtis*
Trim Jimmy Fegan
Thomastown Joan Murphy
Carlow No 1 Joe McDonald
Portlaoise Joe Dunne*
Templemore Joe Hennessy
Tallaght South Joe McCormac
Bray Joe Behan*
Ballinasloe Joe Callanan*
Gorey Joe Murphy
Tipperary Joe Donovan
Galway City No 1 (East & North Ward) Johanna Downes
Ballyfermot John Martin
Tullow John Pender*
Donaghmede John Clare
Clontarf John Stafford*
Cabra Glasnevin John Stephens
Kildare John O'Neill*
Listowel John Brassil
Carrigaline John O'Sullivan
Kilkenny John Coonan
Clondalkin John Curran
Rathkeale John T Griffin*
Ballina John O'Donnell
Oranmore John Molloy
Strokestown John Quinn
Kanturk Jack Roche*
Ballaghadereen John Mulvihill
Limerick No 4 John McGrath
Ballymahon John Nolan*
Carrigaline John Whelton
Newcastle West John Cregan*
Kilkenny John McGuinness
Boyle John Cummins
Thurles John Egan*
Athlone John Curran
Thurles John Hanafin*
Cork City South West John Dennehy*
Claremorris John Carty
Granard John Doherty
Limerick No 1 John Cronin
Kilkenny John Eardly
Nenagh John Carroll
Bruff John Clifford*
Ballymahon John Kenny
Nenagh John Sheehy*
Tallaght South John Hannon*
Ballymote John Sherlock*
Terenure Rathfarnham John Lahart
Templemore John Hogan
Letterkenny John Watson
Mountmellick John Moloney*
Limerick No 4 John O'Connor
Athlone John Butler
Rathkeale John Cregan
Tullamore John Flanagan*
Enniscorthy John Browne*
Borris-in-Ossory John Joe Fennelly
Tralee Johnnie Wall
Kells Johnny Brady*
Dromore Joe Queenan
Birr Joe Dooley*
Tobercurry Joe Shannon
Midleton Joe Dowling
Mountmellick Joe Digan*
Castleconnell Joe Meagher
Wexford Josephine Doyle
Conamara Josie Conneely*
Drogheda West Josie Carolan
Ballyjamesduff Kate Soden
Tuam Kathleen Quinn*
Thomastown Kevin Fennelly*
Fermoy Kevin O'Keeffe§
Bantry Kevin O'Neill
Rathkeale Kevin Sheahan*
Athlone Kevin Moran
Athlone Kieran Molloy*
Suir Kieran O'Ryan*
Borris-in-Ossory Kieran Phelan*
Limerick No 2 Kieran O'Hanlon*
Wicklow Lance O'Brien
Ballybrack Larry Butler*
Limerick No 2 Larry Cross
Waterford No 1 Larry Dower*
Leixlip Laura Canning
Kanturk Laurence Kelly*
Bruff Leonard Enright
Naas Liam Kelly
Donaghmede Liam Fitzgerald*
Howth Liam Creaven*
Callan Liam Aylward
Trim Liam Ryan
Carrick-On-Shannon Liam McElgunn
Clondalkin Liam Lawlor
Arklow Liam O'Loughlin
Slane Linda Downes
Pembroke Liz Donnelly
Kells Liz McCormack
Gorey Lorcan Allen*
Rathmines Loughlin Deegan
Drumlish Luie McEntire*
Carlow No 2 M J Nolan*
Nenagh Maire Hoctor
Terenure Rathfarnham Maire Ardagh
Galway City No 3 (South Ward) Margaret Cox
Mulhuddart Margaret Richardson*
Westport Margaret Adams
Tallaght Central Margaret Farrell*
Glencullen Maria Corrigan
Drogheda West Maria O'Brien Campbell*
Terenure Rathfarnham Maria Bohan
Ballyfermot Marian McGennis
Kanturk Marie Murphy*
Athy Mark Dalton
Galway City No 2 (West Ward) Martin Quinn
Athy Martin Miley*
Donaghmede Martin Brady*
Ballyragget Martin Carroll
Mullingar West Martin Hynes
Roscommon Martin Connaughton
Borris-in-Ossory Martin Rohan*
Swords Martina Coombes
Inner City South West Mary Mooney*
Oranmore Mary Hoade
Waterford No 2 Mary Roche
Kilmallock Mary O'Brien
Wexford Mary Doyle
Luggacurren Mary Wheatley*
Donegal Mary Coughlan*
Dromahaire Mary Bohan*
Cork City South West Mary Shields
Loughrea Matt Loughnane*
Cahir Mattie McGrath
Nenagh Mattie Ryan (Coole)*
Cabra Glasnevin Maurice Ahern
Midleton Maurice Ahern*
Cork City South East Maurice MacCarthy
Dundalk Carlingford Miceal O'Donnell*
Swords Michael Kennedy°
Kells Michael Lynch*
Crumlin Kimmage Michael Mulcahy*
Galway City No 1 (East & North Ward) Michael Leahy*
Clane Michael Fitzpatrick
Rathmines Michael Donnelly*
Killaloe Michael Begley*
Ennistimon Michael Kelly*
Cork City South West Michael Sheehy
Loughrea Michael Fahy*
Boyle Michael Gaffney
Killorglin Michael Cahill*
Rathkeale Michael Mulcair
Kilbeggan Michael Ryan*
New Ross Michael Joyce
Luggacurren Michael Rice
Bruff Michael Brennan*
Waterford No 2 Michael Ivory
Loughrea Michael Cunningham*
Dingle Michael D O'Shea*
Tuam Michael Connolly
Borrisokane Michael Hough*
Ballymote Michael Conlon*
Kanturk Mike Donegan
Sligo Strandhill Michael McDonald
Suir Michael O'Brien
Tullamore Michael Mahon
Emo Michael Costello
Belmullet Michael McNulty
Athlone Michael Finneran*
Newcastle West Michael O'Kelly*
Cahir Michael Anglim*
Longford Michael Nevin*
Ennistimon Michael Hillery*
Newcastle West Michael Healy*
Bailieborough Michael Giles*
Loughrea Michael Regan*
Kilkenny Michael Lanigan
Listowel Michael Walsh
Drogheda East Michael Coyle
Bray Michael D Lawlor*
Tipperary Michael Maguire*
Dromore Michael Clarke
Tralee Michael Walsh
Galway City No 2 (West Ward) Micheál O hUiginn*
Enniscorthy Michelle Sinnott*
Mulhuddart Miley Caldwell
Tullamore Miriam O'Callaghan*
Castleknock Ned Ryan*
Listowel Ned O'Sullivan*
Clonmel Niall Dennehy
Carlow No 2 Nicholas Carpenter*
Ardee Nicholas McCabe*
Dunshaughlin Nick Killian
Tullow Noel Kennedy
Dunshaughlin Noel Leonard
Ballymun Whitehall Noel Ahern*
Cork City North Central Noel O'Flynn*
Dundalk South Noel Lennon*
Longford Noel Conway
Wicklow Noel Jacob*
Castleconnell Noel Gleeson*
Bray Noel P Keyes
Ballinrobe Noel Hughes
Edenderry Noel Bourke*
Milford Noel McGinley*
Ballinrobe Nora Conroy
Castleconnell Noreen Ryan
Slane Noreen Dunne
Dungarvan Nuala Ryan
Dunshaughlin Oliver Brooks*
Suir Oliver O'Hara
Castleblayney Olivia Keenan*
Lismore Ollie Wilkinson*
Clane P J Sheridan*
Athlone P J Coghill*
Coole P J O'Shaughnessy*
Shannon P J Ryan
Kilrush P J Kelly*
Muinebheag Paddy Kiely
Clontarf Paddy Hayden
Tuam Paddy McHugh
Ballaghadereen Paddy McGarry
Roscommon Paddy Kilduff
Thomastown Paddy Daly
Ballinamore Paddy O'Rourke
Swinford Paddy Oliver
Ardee Padraig McKenny
Macroom Padraig Murphy
Cork City South Central Padraig Treacy
Boyle Padraig McWeeney
Sligo Drumcliff Padraig Branley
Carrickmacross Padraig McNally*
Navan Paddy Fitzsimons*
Dromahaire Paschal Mooney*
Bray Pat Vance*
Kilmallock Pat McAuliffe
Shannon Pat McMahon*
Clonmel Pat Norris*
Scarriff Pat Hayes
Arklow Pat Doran*
Wicklow Pat Doyle*
Ballinasloe Pat O'Sullivan*
Ballymahon Pat Farrell
Fethard Pat O'Meara
Kilmacthomas Pat Leahy*
Ballymahon Pat O'Sullivan
Tramore Pat Daly
Ennis Pat Daly
Tallaght Central Pat Somers
Finglas Pat Carey*
Birr Pat J Moylan*
Kilrush Patrick Keane*
Bruff Patrick Fitzgerald
Ballyragget Pat Millea*
Stranorlar Patrick McGowan
Sligo Drumcliff Patsy Barry*
Kilrush Paddy Cooney
Dungarvan Patrick Kenneally*
Cavan Patrick Conatty*
Wexford Paddy Nolan
Arklow Pat Sweeney
Claremorris Patrick McHugh*
Killaloe Pat O'Gorman
Monaghan Patsy Treanor*
Dungarvan Paud O'Keeffe
Killorglin Paudie O'Connor
Tralee Paudie Fuller
Leixlip Paul Kelly
Killorglin Paul O'Donohue*
Ballaghadereen Paul Lynch*
Dundalk South Pearse O'Hanrahan
Dun Laoghaire Peter Lawlor
Westport Peter Sweeney
Dundalk Carlingford Peter Savage*
Ennis Peter Considine*
Donegal Peter Kennedy*
Stranorlar Peter Carlin
Limerick No 1 Peter Power
Longford Peter Kelly*
Ballyjamesduff Peter Galligan
Bandon Peter Callanan*
Bailieborough Philomena Keenan
Conamara Pierce O'Malley
Tullow PJ Kavanagh
Cabra Glasnevin Ray Nash
Emo Ray Cribbin*
Inishowen Rena Donaghey
Ennistimon Richard Nagle*
Luggacurren Dick Miller
Piltown Richard Fitzgerald
Piltown Bobby Aylward*
Sligo Strandhill Roddy McGuinn
Killaloe Rodger Carey
Carlow No 2 Rody Kelly
Cashel Roger Kennedy
Enniscorthy Rory Murphy*
Carrickmacross Rosaleen O'Hanlon*
Inner City North Royston Brady
Bruff Sandra Marsh
Clane Seamus Davey
Mountmellick Seamus McDonald*
Castlerea Seamus Sloyan
Dungarvan Seamus O'Donnell
Trim Seamus Murray*
New Ross Seamus Whelan*
Dundalk Carlingford Seamus Byrne
Newcastle West Seamus Ahern
Dundalk Carlingford Seamus Keelan*
Sligo Strandhill Seamus Kilgannon°
Artane Seán Haughey*
Naas Seán Power
Crumlin Kimmage Seán Ardagh
Kildare Seán O Fearghail*
Borris-in-Ossory Seán Fleming
Kilrush Seán Keating
Ballyragget Seán Warren
Castlebar Seán Bourke
Drogheda West Seán Collins
Cork City South Central Seán Martin
Waterford No 1 Seán Dower
Cashel Dr Seán McCarthy*
Donegal Seán McEniff*
Belturbet Seán Smith*
Templemore Seán Mulrooney*
Carrick-On-Shannon Seán McGowan*
Cork City South East Seán O'Riordan
Conamara Seán O Neachtain*
Shannon Seán Hillery*
Carrickmacross Shane O'Hanlon
Mullingar East Shay Callaghan
Clondalkin Sheila O'Brien
Carrick-On-Shannon Sinead Guckian
Borris Siobhan Minchin
Clontarf Stephen Egan
Ballina Stephen Molloy*
Fethard Susan Meagher*
Tobercurry Syl Mulligan*
Cavan T P Smith*
Tralee Ted Fitzgerald*
Roscommon Terry Leyden
Cork City South East Terry Shannon
Greystones Thelma Cloake
Emo Theresa Mulhare*
Malahide G V Wright*
Inner City South West Thomas Brunkard
Clonmel Tom Ambrose*
Edenderry Tom Nolan
Thomastown Tom Brennan
Tralee Tom McEllistrim
Dungarvan Tom Cronin
Kilrush Tom Prendeville*
Carrickmacross Tom Freeman
Skibbereen Tom O'Neill*
Tuam Tom Hussey*
Ferbane Tom Feighery*
Ardee Thomas Clare
Cork City North West Tim Falvey*
Cork City North East Tim Brosnan*
Oranmore Tim Rabbitt
Belmullet Tim Quinn*
Limerick No 1 Tim O'Driscoll
Inner City North Tom Stafford*
Ennistimon Tom Burke*
Portlaoise Tom Jacob*
Nenagh Tom Harrington*
Kilmacthomas Tom Cunningham*
Blarney Tom Joyce
Killarney Tom Fleming*
Athlone Tom Allen
Mullingar West Tom Bourke*
Tuam Tom Reilly
Limerick No 3 Tom Ryan
Kilbeggan Tom Cowley*
Kilmallock Tom Lenihan
Killarney Tom Doherty
Cork City South Central Tom O'Driscoll*
Waterford No 3 Tom Murphy
Ballinasloe Tomas Mannion
Boyle Tommie Bourke
Mullingar East Tommy Wright*
Piltown Tommy Knox
Ardee Tommy Reilly*
Drogheda East Tommy Murphy*
Navan Tommy Reilly
Dundrum Tony Fox*
Inner City North Tony Kett*
Dundrum Tony Kelly
Finglas Tony Taaffe*
Manorhamilton Tony Ferguson*
Borrisokane Tony McKenna*
Dundrum Trevor Matthews*
Bailieborough Turlough Smith
Birr Una Collison
Galway City No 1 (East & North Ward) Val Hanley
Athy Vincent Corcoran
Monaghan Vincent McQuaid
Glenties Vincent Breslin
Tullamore Vincent Bermingham
Manorhamilton Vincent Connolly
Bantry Vivian Callaghan*
Loughrea Walter Burke
Naas Willie Callaghan
Monaghan Willie McKenna*

Total Candidates: 604

*outgoing Councillor (271)
°outgoing Councillor for a different area (5)
§outgoing Councillor co-opted for a different area since previous election (1)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (2)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 23-Oct-20 11:20 PM
Twitter button logo IP Address: 172.69.62.89