ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2004 Local Elections

11 June 2004

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Non party/Independent

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Loughrea Adrian Feeney
Ballymote Alfie Parke*
Navan Andy Brennan
Wexford Angela Leahy
Ballinasloe Ann Marie Kelly
Naas Anthony Egan
Birr Tony McLoughlin
Baltinglass Assumpta Byrne
Dundalk South Benedicta Attoh
Tramore Betty Twomey*
Tullow Bill Leonard
Thurles Billy Clancy
Clonmel Billy Shoer
Tralee Billy Leen*
Wicklow Bob Kearns
Suir Bobby Moore
Kilmallock Brendan Danaher
Killarney Brendan Cronin*
Clones Brendan Casey
Dunshaughlin Brian Fitzgerald*
Dingle Brigid O'Connor
Ballymahon Caroline Daly
Leixlip Catherine Murphy*
Blarney Celine Spengeman
Greystones Charlie Keddy
Greystones Chris Maloney
Cork City North West Christine O'Brien
Midleton Christy Carr
Navan Christopher Gorman
Ferbane Christopher Gannon
Bray Christopher Fox
Limerick No 2 Christy Vereker
Kilrush Christy Curtin*
Westport Christy Loftus
Skibbereen Christy O'Sullivan*
Tipperary Christy Kinahan*
Cabra Glasnevin Cieran Perry
Clondalkin Colm McGrath*
Cork City South Central Con O'Connell*
Carlow No 2 Conor Dowling
Kildare Daisy Rooney
Dungarvan Dan Dineen
Milford Daniel O'Donnell
Killarney Danny Healy Rae
Castlerea Danny Burke*
Oranmore David Collins
New Ross David Maher
Waterford No 2 Davy Daniels*
Balbriggan David O'Connor*
Gorey Declan MacPartlin
Killorglin Denis McCarthy
Bruff Denis Riordan
Tipperary Denis Leahy
Lucan Derek Keating*
Tullamore Dervill Dolan
Thomastown Dixie Doyle*
Slane Dominic Hannigan
Killarney Donal Grady
Fethard Eddie O'Meara*
Gorey Eddie Colfer
Bandon Edmund Butler
Carrick-On-Shannon Enda Stenson*
Rathmines Eoin Tierney
Donegal Ernan McGettigan
Inner City North Ernie Beggs
Castleknock Fergal Molloy
Clontarf Fintan Cassidy
Boyle Francis Geelan
Edenderry Francis Weir*
Drogheda East Frank Godfrey*
Tullamore Frank Moran
Mullingar West Frank McIntyre
Ennis Frankie Neylon
Dungarvan Garry O'Halloran
Stillorgan Gearoid O'Keeffe
Mulhuddart Gerry Lynam*
Cahir Gerry Duffy
Mulhuddart Gerard Murray
Dromahaire Gerry Dolan*
Limerick No 2 Gerry McLoughlin
Shannon Gerry Flynn
Lucan Guss O'Connell
Ballinrobe Harry Walsh
Clane Heike Holstein
Milford Ian McGarvey
Enniscorthy Jackser Owens
Kilmallock James Coll
Balbriggan James Archer
Baltinglass Jim Ruttle*
Granard James Reynolds
Macroom Jerry O'Sullivan
Letterkenny Jim Devenney
Thurles Jim Ryan
Waterford No 3 Jim Boland
Sligo Strandhill Jim O'Sullivan
Limerick No 4 Jim Long
Borris-in-Ossory Jim Ring
Scarriff Jim McInerney
Ardee Jim Tenanty
Dundalk Carlingford Jim Ryan
Kilkenny Jimmy Leahy
Slane Jimmy Cudden*
Crumlin Kimmage Joan Collins
Inner City North Joe Mooney
Tramore Joe Conway
Swords Joe O'Neill
Castleblayney Joe Brennan
Carrigaline Joe Harris
Finglas John O'Neill
Limerick No 2 John Morrision
Cork City North West John Houlihan
Ferbane John Bracken
Newcastle West John Leahy
Ballaghadereen John Kelly
Tullamore Johnny Butterfield
Carrick-On-Shannon John McCrann
Glenties John Greene
Ennis J J McCabe
Birr John Carroll
Limerick No 2 John Gilligan*
Limerick No 3 John Bolland
Lismore John Cashman
Ballinasloe Johnny Walsh
Letterkenny Johnny Bovaird
Nenagh Joey O'Connor
Dunshaughlin Joseph Mannering
Conamara Joseph Joyce
Dunshaughlin Joe Bonner
Newcastle West Joseph Mullane
Limerick No 1 Kathleen Leddin*
Drogheda West Ken O Heiligh
Clontarf Kevin O'Hare
Emo Kevin Maher
Waterford No 3 Cha O'Neill*
Wexford Leo Carthy*
Longford Liam Madden
Cahir Liam Roche
Bantry Liam Ward
Limerick No 3 Lilly Wallace
Inner City South East Linda Poole
Castlerea Luke Flanagan
Celbridge Mairead Byrne
Boyle Malachy Beirne
Drogheda West Malachy Godfrey
Tobercurry Margaret Gormley*
Dunshaughlin Maria Murphy
Newcastle West Marian Collins
Tallaght South Mark Luttrell
Nenagh Martin Kennedy*
Dundalk South Martin Bellew*
Ennistimon Martin Lafferty*
Swinford Martin Peyton
Naas Mary Glennon*
Waterford No 2 Mary Roche*
Dundalk South Dr Mary Grehan*
Ballaghadereen Mary Durkin
Kildare Matthew Lonergen
Balbriggan May McKeon
Dungarvan Mel Shanley
Castlebar Michael Kilcoyne
Ballymote Michael Scanlon
Bantry Michael O'Sullivan
Galway City No 1 (East & North Ward) Michael J Crowe
Wexford Michael Furlong
Dundrum Michael Langsdorf
Inner City North Michael Gallagher
Inner City North Mick Rafferty
Borrisokane Michael O'Meara
Belmullet Michael Healy
Cork City South West Mick Murphy
Longford Michael Nevin*
Emo Michael Turley*
Shannon Michael Naughton
Thurles Michael Lowry
Belmullet Michael Holmes
Killorglin Michael Healy Rae*
Cork City North West Mick Ahern
Limerick No 1 Mick Ryan
Tipperary Mick Byrnes
Tullamore Molly Buckley*
Kildare Murty Aspell
Greystones Niall Byrne
Clondalkin Noel Kelly
Thurles Noel O'Dwyer
Midleton Noel Collins*
Killaloe Noel Broggy
Inner City South East Noel Ivory
Nenagh Noel Monteith
Limerick No 2 Noel Hannan
Waterford No 1 Oli Dempsey
Kilrush Oliver Keating
Ferbane Ollie Daly
Ballaghadereen P J Keenan
Kildare Paddy Kennedy
Cork City North Central Paddy Brown
Balbriggan Paddy Boyle
Cork City South East Paddy Dennehy
Ballinasloe Padraic McGann
Listowel Padraig O'Sullivan
Kilmallock Pat Heffernan
Waterford No 1 Pat Power
Loughrea Pat Hynes*
Terenure Rathfarnham Pat Dunne
Wicklow Pat Casey
Clonmel Pat English
Tuam Pat Donnellan
Shannon Patricia McCarthy*
Wexford Padge Reck*
Bruff Patrick Fitzgerald
Cashel Patrick Downey
Cabra Glasnevin Pat Talbot
Mountmellick Pat Bowe
Limerick No 4 Pat Kennedy*
Slane Pat O'Brien
Cork City South Central Paudie Dineen
Rathkeale Paudie Mulvihill
Wicklow Paul Leahy
Galway City No 3 (South Ward) Paul Osikoya
Inner City North Paul Kangley
Leixlip Paul Croghan
Longford Paul Connell
Galway City No 2 (West Ward) Paul Osikoya
Mulhuddart Paul Hand
Roscommon Paula McNamara
Longford Peter Murphy*
Galway City No 1 (East & North Ward) Peter Rowland
Tuam Pete Roche
Clonmel Phil Prendergast*
Trim Phil Cantwell
Monaghan Plunkett McKenna
Ballina Raymond Collins
Claremorris Richard Finn*
Mullingar East Robert Bagnall
Kilmacthomas Roisin O'Shea
Portlaoise Rotimi Adebari
Naas Seamie Moore
Conamara Seamus Gavin*
Conamara Seamus Walsh*
Dundrum Seamus O'Neill
Limerick No 4 Seán O'Neill
Midleton Seán O'Connor
Templemore Seán Fogarty
Drogheda West Seán Collins*
Ballyjamesduff Seán Sheridan
Limerick No 4 Seán Griffin
Enniscorthy Seán Doyle*
Tuam Seán Hehir
Castleconnell Seán Gilmour
Tuam Seán Canney
Drumlish Seán Lynch*
Clane Seanan O Coistin
Bray Seay Ledwidge
Conamara Seosamh O Cuaig
Claremorris Stephen Finn
Cork City South Central Ted Neville
Clonmel Ted Boyle
Midleton Ted Murphy*
Kilkenny Teresa Mullen*
Carrickmacross Tom Freeman
Cashel Tom Wood*
Westport Tom R King
Drogheda West Tommy Byrne
Portlaoise Tom Jacob
Carlow No 2 Thompson Akinwunmi Streets
Galway City No 1 (East & North Ward) Tokie Laotan
Killorglin Tom Lynch
Donaghmede Tom Brennan
Strokestown Tom Crosby*
Naas Tom Cross
Ballymahon Tom Nee
Killarney Tom Randles
Conamara Tomas O Curraoin
Balbriggan Tommy Ryan
Tralee Tommy Foley
Baltinglass Tommy Cullen*
Ennis Tommy Brennan*
Clane Tony McEvoy*
Athlone Tony Ward
Strokestown Valerie Byrne
Greystones Veronica O'Reilly*
Ballyfermot Vincent Jackson*
Carrickmacross Vincent P Martin
Lismore William Lane
Loughrea Willie Burke
Thurles Willie Kennedy*
Limerick No 4 Win Harrington
Bailieborough Winston Turner*

Total Candidates: 287

*outgoing Councillor (63)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (7)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 27-Sep-20 02:29 PM
Twitter button logo IP Address: 172.69.62.249