ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2014 Local Elections

23 May 2014

Show All | Showing ELECTED candidates | Show Unsuccessful

Non party/Independent

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Clonmel Andy Moloney
Swords Anne Devitt*
Celbridge Leixlip Anthony Larkin
Graiguecullen Portarlington Ben Brennan*
Tramore Waterford City West Blaise Hannigan*
Kilkenny City East Breda Gardner
Killarney Brendan Cronin*
Borris-in-Ossory Mountmellick Brendan Phelan*
Celbridge Leixlip Brendan Young
Ratoath Brian Fitzgerald*
Cappaghmore Kilmallock Brigid Teefy*
Muinebheag Charlie Murphy*
Inner City North Christy Burke*
Clare West Christy Curtin*
Howth Malahide Cian O'Callaghan*
Cabra Finglas Cieran Perry*
Clontarf Damian O'Farrell*
Kerry South and West Dan McCarthy
Killarney Danny Healy Rae*
Waterford City East Davy Daniels*
Balbriggan David O'Connor*
Galway City East Declan McDonnell*
Sligo Declan Bree*
Stillorgan Deirdre Donnelly
Rathfarnham Deirdre O'Donovan
Cashel Tipperary Denis Leahy*
Tallaght South Dermot Richardson
Templeogue Terenure Dermot Looney*
Carrick-On-Shannon Des Guckian
Letterkenny Dessie Shiels
Roscommon Dominick Connolly*
Killarney Donal Grady
Waterford City East Eddie Mulligan
Carrick-on-Suir Eddie O'Meara*
Inner City North Eilis Ryan
Adare Rathkeale Emmett O'Brien
Carrick-On-Shannon Enda Stenson*
Manorhamilton Felim Gurn
Clondalkin Francis Timmons
Stranorlar Frank McBrearty*
Drogheda Frank Godfrey*
Castlebar Frank Durcan*
Inner City North Garry Gannon
Pembroke South Dock Mannix Flynn
Shannon Gerry Flynn*
Longford Gerry Warnock
Ballinamore Gerry Dolan*
Balbriggan Grainne Maguire*
Lucan Guss O'Connell*
Nenagh Hughie McGrath*
Letterkenny Ian McGarvey*
Clare West Ian Lynch
Borris-in-Ossory Mountmellick James Kelly
Athenry Oranmore James Charity
Longford Jerry Lodge*
Templemore Thurles Jim Ryan*
Ardee Jim Tenanty*
Athenry Oranmore Jim Cuddy*
Howth Malahide Jimmy Guerin
Kildare Newbridge Joanne Pender
Tramore Waterford City West Joe Kelly
Nenagh Joe Hannigan
Tramore Waterford City West Joe Conway*
Swords Joe Newman
Donegal John Campbell
Limerick City North John Gilligan*
Letterkenny John O'Donnell
Kanturk Mallow John Paul O'Shea*
Kerry South and West Johnny Healy Rae
Swords Justin Sinnott
Tuam Karey McHugh
Roscommon Kathleen Shanagher
Athlone Kevin Moran*
Glencullen Sandyford Kevin Daly
Cork City South East Kieran McCarthy
Carrick-on-Suir Kieran Bourke
Waterford City South Cha O'Neill*
Athlone Laurence Fallon*
Lucan Liona O'Toole
Glencullen Sandyford Lynsey McGovern
Dundalk South Maeve Yore
Ballymote Tobercurry Margaret Gormley*
Sligo Marie Casserly
Ballymahon Mark Casey*
Clonmel Martin Lonergan
Waterford City East Mary Roche*
Cork East Mary Linehan Foley
Gorey Mary Farrell
Castlebar Michael Kilcoyne*
Nenagh Michael O'Meara*
Ballymote Tobercurry Michael Clarke
Cork West Michael Collins
Athlone Michael O'Brien
Kerry South and West Michael Cahill*
Letterkenny Michael McBride
Templemore Thurles Michael Lowry*
Tuam Michael Fitzmaurice
Dun Laoghaire Michael Merrigan
Loughrea Michael Fahy*
Glenties Micheál Cholm MacGiolla Easbuig
Cork City South Central Mick Finn
Inner City North Nial Ring
Donegal Niamh Kennedy
Inishowen Nicholas Crossan
Ratoath Nick Killian*
Roscommon Nigel Dineen
Cork East Noel Collins*
Shannon P J Ryan*
Kildare Newbridge Paddy Kennedy*
Beaumont Donaghmede Paddy Bourke*
Maynooth Padraig McEvoy*
Loughrea Pat Hynes*
Monaghan Paudge Connolly*
Swords Paul Mulville
Lucan Paul Gogarty
Ballyfermot Drimnagh Paul Hand
Clonmel Richie Molloy*
Templeogue Terenure Ronan McMahon
Rathgar Rathmines Ruairi McGinley*
Tralee Sam Locke
Naas Seamie Moore*
Monaghan Seamus Treanor*
Dundrum Seamus O'Neill
Dungarvan Lismore Seamus O'Donnell
Tuam Seán Canney*
Waterford City South Seán Reinhardt
Conamara Seosamh O Cualáin
Tuam Shaun Cunniffe
Maynooth Teresa Murray
Cabra Finglas Teresa Keegan
Galway City East Terry O'Flaherty*
Cashel Tipperary Tom Wood*
Conamara Tom Welby*
Ballinasloe Tim Broderick*
Donegal Tom Conaghan
Conamara Tomas O Curraoin*
Athlone Tony Ward*
Balbriggan Tony Murphy
Boyle Valerie Byrne*
Blackrock Victor Boyhan
Ballyfermot Drimnagh Vincent Jackson*
Carlow Walter Lacey*
Templemore Thurles Willie Kennedy
Kildare Newbridge Willie Crowley

Total Elected: 144

*outgoing Councillor (72)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (5)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 11-Aug-20 04:45 AM
Twitter button logo IP Address: 172.69.63.192