ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2004 Local Elections

11 June 2004

Show All | Showing ELECTED candidates | Show Unsuccessful

Labour

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Coole Adrian Murray
Dundrum Aidan Culhane*
Terenure Rathfarnham Alex White
Ballymun Whitehall Andrew Montague
Thomastown Ann Phelan
Donaghmede Anne Carter
Bray Anne Ferris
Inner City North Aodhán Ó Ríordáin
Galway City No 2 (West Ward) Billy Cameron
Dungarvan Billy Kyne*
Cabra Glasnevin Brendan Carr*
Tallaght South Caitriona Jones
Ballybrack Carrie Smyth
Galway City No 3 (South Ward) Catherine Connolly°
Cork City North Central Catherine Clancy
Balbriggan Ciaran Byrne
Cork City South Central Ciaran Lynch
Galway City No 2 (West Ward) Colette Connolly
Tuam Colm Keaveney
Wicklow Conal Kavanagh
Mullingar East Dan McCarthy*
Sligo Strandhill Declan Bree*
Bruff Deirdre Ni Chinneide
Fethard Denis Landy*
Cork City South East Denis O'Flynn
Ballybrack Denis O'Callaghan*
Pembroke Dermot Lacey*
Carlow No 2 Des Hurley
Mullingar West Detty Cornally
Lucan Eamon Tuffy
Tallaght Central Eamonn Maloney*
Terenure Rathfarnham Eamonn Walsh*
Inner City North Emer Costello
Crumlin Kimmage Eric Byrne*
Kildare Francis Browne
Drogheda West Gerald Nash
Kilmacthomas Ger Barron*
Swords Gerry McGuire
Waterford No 2 Jack Walsh
Wicklow Jimmy O'Shaughnessy*
Muinebheag Jim Townsend*
Sligo Strandhill Jim McGarry*
Limerick No 3 James Houlihan
Dun Laoghaire Jane Dillon Byrne*
Limerick No 4 Joe Leddin*
Kilkenny Joe Cody*
Limerick No 1 John Ryan*
Thurles John Kennedy
Leixlip John McGinley*
Inner City South West John Gallagher*
Bray John Byrne*
Castlebar Johnny Mee*
Mullingar West Johnnie Penrose
Cork City North East John Kelleher*
Blarney John Gilroy
Midleton John Mulvihill*
Inner City South East Kevin Humphreys*
Celbridge Kevin Byrne
Limerick No 2 Kieran Walsh
Borris-in-Ossory Larry Kavanagh
Glencullen Lettie McCarthy
Tallaght South Marie Corr
Kilbeggan Mark Nugent*
Macroom Martin Coughlan
Finglas Mary Murphy
Rathmines Mary Freehill*
Ballyragget Maurice Shortall
Cork City South West Michael Ahern*
Cork City North West Michael O'Connell*
Borris Michael Meaney*
Mulhuddart Michael O'Donovan*
Ballyfermot Michael Conaghan*
Thomastown Michael O'Brien
Mullingar East Mick Dollard*
Blackrock Niamh Bhreathnach*
Arklow Nicky Kelly*
Rathmines Oisin Quinn
Naas Paddy MacNamara
Artane Paddy Bourke
Killaloe Pascal Fitzgerald
Listowel Pat Leahy*
Waterford No 1 Pat Hayes*
Tramore Paddy O'Callaghan
Carrigaline Paula Desmond*
Castleknock Peggy Hamill
Malahide Peter Coyle*
Clondalkin Robert Dowds*
Waterford No 3 Seamus Ryan*
Cahir Seanie Lonergan
Nenagh Seán Creamer
Donaghmede Seán Kenny*
Mallow Seán Sherlock
Wexford Ted Howlin
Dungarvan Teresa Wright
Tralee Terry O'Brien
Galway City No 1 (East & North Ward) Tom Costello*
Greystones Tom Fortune
Swords Tom Kelleher*
Piltown Tomas Bhreathnach
Sligo Drumcliff Veronica Cawley
Tullow William Paton*

Total Elected: 101

*outgoing Councillor (46)
°outgoing Councillor for a different area (1)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (18)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 01-Oct-20 01:08 PM
Twitter button logo IP Address: 172.69.63.42