ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2004 Local Elections

11 June 2004

Show All | Show Elected | Showing UNSUCCESSFUL candidates

Fine Gael

Party Website: http://www.finegael.ie/
 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Ardee Gerry Crilly
Ardee Tommy McGrory
Arklow Donal O'Sullivan
Artane Dan K Sullivan
Athlone Christine O'Malley
Athy Richard Daly
Bailieborough Margaret O'Reilly
Bailieborough Matt McPhillips
Balbriggan Seán Brown
Balbriggan Tom O'Leary
Ballaghadereen Michael Scally*
Ballina Seán Newcombe
Ballinamore John McCartin
Ballinasloe Michael Kilgannon
Ballinrobe Michael Burke*
Ballinrobe Padraig Flannery
Ballyfermot Peter O'Neill
Ballyjamesduff Dessie Boylan*
Ballymote Thomas Walsh
Ballymun Whitehall Brendan Brady
Baltinglass John Timmins
Belmullet Pat Kilbane*
Birr Billy Feighery
Birr Denis Sheils
Birr Tom Rigney
Blackrock William Dockrell*
Borris-in-Ossory John King
Borrisokane Louis McCormack
Boyle Kitty Duignan*
Bray Brian Kenny
Bray John Byrne
Bray P J Minogue
Bruff Gerard Murnane
Bruff Tina O'Gorman
Bruff Tom P Healy
Cabra Glasnevin Chris Giblin*
Cahir Dan Costigan*
Cahir Marie Murphy
Carlow No 1 Colette Fennelly
Carlow No 2 Gerry Dunne
Carlow No 2 Wayne Fennell
Carrick-On-Shannon Percy ffrench
Carrickmacross Aidan Murray*
Carrickmacross Denis Durcan
Carrigaline Jo Kelleher
Carrigaline John A Collins
Cashel Catherine McLoughlin
Castlebar John Devaney
Castleconnell Paddy Hourigan*
Castlerea John Murray*
Cavan Paul Cooney
Clane Jim Reilly*
Claremorris John Kelly
Clonmel Josephine Chamney
Conamara Caroline Ui Rainne
Conamara Eileen Mannion Mullen
Conamara Ronan Conboy
Cork City North Central Joe O'Callaghan
Cork City North East Derek Connolly
Cork City North West Patty O'Brien
Cork City South East Trevor O'Sullivan
Crumlin Kimmage Ruairi McGinley*
Dingle Brendan Griffin
Donaghmede Pat Crimmins
Donegal Joyce McMullin
Drogheda West Ray Foley
Dromahaire Carmel McPadden
Dun Laoghaire Tom O'Higgins
Dundalk Carlingford John Reilly
Dundalk Carlingford Johnny McGahon
Dundalk Carlingford Pat Keenan
Dundalk South Anthony Hoey
Dungarvan Geraldine Veale
Dungarvan Oliver Coffey
Dunshaughlin Ellen Cogavin
Dunshaughlin John Fanning*
Edenderry Geraldine McGarrigle
Edenderry Jack Deegan
Edenderry Liam Hogan
Emo Trevor Wardrop
Ennis Tony Mulqueen
Enniscorthy Patrick Kavanagh
Enniscorthy Tara Manning
Enniscorthy Trevor Masterson
Fethard Joe Brennan
Galway City No 1 (East & North Ward) Fintan Coogan*
Galway City No 1 (East & North Ward) Geraldine Gantly
Galway City No 1 (East & North Ward) Niall McNelis
Galway City No 3 (South Ward) Maureen Egan
Glenties Ian Campbell
Gorey Colin Webb
Gorey Kay O'Gorman
Gorey Michael Kinsella
Gorey Peter Earle
Greystones John Toner
Inishowen Martin Farren
Inishowen Una Sheridan
Inner City North Valerie Ni Fhaolain
Inner City South East Conor Delaney
Inner City South East John Barry
Kanturk Timmy Collins
Kells Gerry Gibney*
Kildare Leo Conway
Kildare Shane O'Dwyer
Kilkenny Breda Raggett
Kilkenny Paddy Hogan
Kilkenny Pat Crotty
Killaloe Batt Skehan
Killarney Sheila Casey
Killorglin P J Donovan*
Kilmallock Thomas Blackburne
Kilrush Tim Donnellan
Leixlip Tom Neville
Letterkenny Paddy Gildea
Limerick No 2 Catherine O'Farrell
Limerick No 4 Pat Brosnahan
Lismore Cathy McGrath
Listowel Bernie Behan
Listowel Denis Stack
Loughrea Jimmy McClearn*
Lucan Joe MacEnri
Lucan Peter Brady
Macroom Frank Metcalfe*
Malahide Paul Cuddy
Mallow Anthony Ahern
Manorhamilton Siobhan McGloin*
Midleton Paddy Whitty
Milford Tommy Ryan
Monaghan Eugene Sherry
Mountmellick Damien Moran
Mountmellick Paddy Buggy
Muinebheag Michael Drea
Mulhuddart Gary O'Connor
Mulhuddart Jon Rainey°
Mullingar East Graham Temple
Mullingar West Peter Burke
Mullingar West Shay Boyhan
Naas Darren Scully
Naas Timmy Conway*
Navan Caroline Hogan
New Ross Patrick Whelan
Newcastle West Maurice Harnett
Oranmore Michael Carey
Pembroke Paddy McCartan
Piltown John O'Dwyer
Portlaoise Kathleen O'Brien
Rathkeale Stephen Keary
Rathmines Edie Wynne
Roscommon Padraig Walsh
Roscommon Teresa Donnelly
Scarriff Paul Bugler*
Shannon Brendan Ryan
Skibbereen John O'Sullivan
Slane Martina Maguire
Slane Shaun Lynch*
Sligo Drumcliff John Peyton
Sligo Strandhill Jarlath Hunt
Stillorgan Shane Molloy
Stranorlar Martin Harley
Strokestown Leo Cox
Swinford John Flannery*
Swords Bob Dowling
Swords Emer Kernan
Swords Seán Dolphin°
Tallaght South Paul Ringland§
Templemore Liam Brereton
Terenure Rathfarnham Brian Tector
Terenure Rathfarnham Michael McLoughlin
Thomastown Andy Cotterell*
Thomastown John Meaney
Thurles John Ryan
Thurles Mae Quinn*
Tipperary P J Maher
Tobercurry Brendan Kivlehan
Tobercurry Joe Cawley*
Tralee John Shanahan
Tullamore Kevin Doheny
Tullamore Noel Reynolds
Tullow John O'Donovan
Tullow Pat O'Toole
Waterford No 1 Dick Hayden
Waterford No 2 Jacqueline Kelly
Westport Peter Flynn
Wexford Jim Moore
Wexford Philomena Roche
Wicklow Pat Byrne

Total Unsuccessful: 186

*outgoing Councillor (27)
°outgoing Councillor for a different area (2)
§outgoing Councillor co-opted for a different area since previous election (1)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (10)
 
   ©1998-2019 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 12-Nov-19 10:14 AM
Twitter button logo IP Address: 172.69.62.193