ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 1991 Local Elections

27 June 1991

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Non party/Independent

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Nenagh *
Dungarvan
Dungarvan *
Dungarvan
Cork City South Central A J Cotter
Baltinglass Adrian V Williams
Galway City No 2 (West Ward) Aidan McCabe
Ballymote Alfie Parke
Malahide Angela Keaveney
Tullamore Anne O'Toole
Artane Austin McCoy
Rathkeale Basil Fitzgibbon
Cork City North Central Bernie Murphy*
Cork City South Central Bernie Kennedy
Tullow Bill Leonard
Limerick No 3 Billy Morgan
Greenhills Bob Byrne
Midleton Bob Bickerdike
Galway City No 1 (East & North Ward) Brendan Smith
Longford Brendan McDermott
Inner City South Brendan Lynch*
Ballyragget Brid Phelan
Shannon Brigid Makowski
Waterford No 2 Bryan Jones
Pembroke Carmencita Hederman*
Arklow Catherine Byrne
Tipperary Christy Kinahan
Miltown Malbay Christy Curtin*
Longford Christy Warnock
Inner City South Christy Doyle
Naas Colm Feeney
Cork City South Central Con O'Connell
Cork City North Central Con O'Leary
Cork City South Central Damien McSweeney
Kanturk Dan Curtin
Naas Dan O'Sullivan
Castlerea Danny Burke
Galway City No 1 (East & North Ward) Dave Joyce
Waterford No 2 Davy Daniels*
Cork City North Central Declan Kelly
Muinebheag Denis Foley
Tobercurry Denis O'Hara
Arklow Denis Kinsella
Ballaghadereen Dermot Allman
Bandon Dermot Ryan
Strokestown Dermot Mullooly
Cavan Dolores Smith
Donegal Donal Kelly
Loughrea Donal O'Meara
Skibbereen Donal Lehane
Cork City North Central Donie Leary
Galway City No 1 (East & North Ward) Edward Manning
Galway City No 3 (South Ward) Eileen Manning
Roscommon Eithne Quinn*
Connemara Erin Gibbons
Celbridge Finbarr Kelly
Artane Finian McGrath
Ennis Frank Kenny
Bandon Frank Collins
Tuam Frank Glynn*
Greystones George Jones*
Kilbeggan Gerard Cooney
Balbriggan Gertie Shields
Lucan Guss O'Connell
Rathmines Harry Richards
Kildare Harry Price
Midleton Jack Twomey
Carlow James Brady
Edenderry James Flanagan*
Cork City North East James Howe
Borris-in-Ossory James Kelly*
Baltinglass Jim Ruttle*
Bray Jane Murphy*
Pembroke Jim Merriman
Inner City South Jim Merriman
Limerick No 3 Joe Harrington*
Donegal Joe O'Neill
Ballinasloe Joe Brennan*
Connemara Joe Molloy
Artane Joe Dowling
Celbridge John Colgan
Tallaght Rathcoole John O'Mahony
Limerick No 4 John McGrath
Muinebheag John Curran
Limerick No 2 John Gilligan
Artane John O'Gorman
Skibbereen John Collins
Greystones John Leeson*
Inner City South John Gallagher*
Kilrush John J O'Shea
Ballymahon John Nolan
Shannon J J McCabe
Greystones John Murnane
Ferbane Johnny Butterfield*
Athy Joe Bermingham*
Cork South Kevin Meaney
Balbriggan Liam Dineen
Longford Mae Sexton
Loughrea Malcolm Samuel
Tobercurry Margaret Gormley*
Loughrea Margaret Murphy
Clondalkin Marie O'Connor
Ballyfermot Marion Doyle
Belturbet Mary Smith
Cavan Mary Smith
Belturbet Matthew Fitzpatrick
Tramore Maureen O'Carroll
Clondalkin Maurice Duffy
Midleton Maurice H Quinlan
Bailieborough May Coleman
Tullamore May Keeley
Lucan Michael Kirwan
Donegal Michael Mulhern
Sligo Michael Gillen
Drumcliff Michael Carroll*
Mallow Michael Broderick
Connemara Michael Gorham
Schull Mick Murphy*
Ballymahon Michael Brennan*
Baltinglass Michael Scanlon
Limerick No 2 Mick Crowe
Rathmines Mick Canney
Kilrush Mossie Horgan
Tullamore Nellie Gaffey
Limerick No 4 Noel Hannan
Midleton Noel Collins*
Killarney P J Cronin*
Loughrea P J Baldwin
Galway City No 2 (West Ward) Paddy Lally
Cork City South East Paddy Dennehy
Enniscorthy Pat Murphy
Cork City North Central Pat Maloney
Loughrea Pat Hynes
Galway City No 1 (East & North Ward) Pat McNamara
Shannon Patricia McCarthy*
Miltown Malbay Patrick J Burke*
Rathmines Patrick Chambers
Castlerea Patrick Moylan*
Midleton Paddy Hegarty
Cork City South West Patrick Murray*
Castlerea Patrick Concannon*
Naas Patsy Lawlor*
Boyle Paul Beirne
Ballyfermot Paul Guidon
Tullamore Peadar Keeley
Connemara Peadar O Tuathail*
Tallaght Oldbawn Peter Cunningham
Longford Peter Murphy*
Shannon Peter Flannigan
Naas Peter Kennedy
Borris-in-Ossory Peter Loughman
Cork City North West Philip Murray
Birr Philomena Kavanagh Neavyn
Ballyfermot Reginald D Norton
Wicklow Robert Kearns
Cork City South East Rose White
Terenure Seamus Ashe*
Ballyjamesduff Seamus Harten
Galway Seamus Gavin
Enniscorthy Seán Doyle*
Celbridge Seán Horan
Tuam Seán Hehir
Balbriggan Seán Brady
Cork City South East Seán Beausang*
Castleknock Seán Lyons*
Connemara Seosamh O Cuaig
Drumcliff Sheelagh Hanly
Waterford No 2 Stephen Rogers*
Wicklow Susan Philips*
Cork City South East Ted McCarthy*
Tullamore Thomas C Dolan*
Roscommon Tom Foxe
Ballaghadereen Tom McGarry*
Galway City No 2 (West Ward) Thomas A Browne
Donegal Tom Kennedy
Tuam Tom Ward
Mallow Tom Conroy
Galway Tom Curran
Donegal Tommy Murphy
Ennis Tommy Brennan*
Donegal Tony Byrne
Ennis Tony McCarthy
Inner City North Tony Gregory
Rathfarnham Vincent Kenny
Ballyfermot Vincent Jackson
Artane Vincent Quinn
Arklow Vincent McElheron
Muinebheag William Dillon
Midleton William D Kidney
Kilrush William O'Looney*
Edenderry Willie Brereton
Limerick No 4 Win Harrington*
Bailieborough Winston Turner

Total Candidates: 193

*outgoing Councillor (46)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 08-Aug-20 06:33 PM
Twitter button logo IP Address: 172.69.63.22