ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 1999 Local Elections

11 June 1999

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Green/Comhaontas Glas

Party Website: http://www.greenparty.ie/

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Ardee Neil McCann
Artane Sieneke Hakvoort
Balbriggan Therese Fingleton*
Ballinrobe Ben Ryan
Ballybrack Catherine Sweeney
Ballyfermot Selina Bonnie
Ballymun Whitehall Eugene O'Brien
Bandon Noel Giles
Bantry Mecky McBrearty
Blackrock Anne Brogan Young
Borris Mary White
Boyle Vincent Beirne
Bray Deirdre de Burca
Bruff David Edler
Cabra Glasnevin Thomas Simpson
Callan Phyllida Clarke
Castlebar Dr Lucille Ryan O'Shea
Castleblayney Liam Murtagh
Castleconnell Aine McCarthy
Castleknock Colm Murray
Cavan Mary McAdam
Celbridge Marie Percival
Clondalkin Ger Doherty
Clontarf Bronwen Maher
Cork City North Central Donie O'Leary
Cork City North East Bernadette Walsh
Cork City North West Claire Gould Fielding
Cork City South Central Dan Boyle°
Cork City South East Chris O'Leary
Cork City South West Tom O'Sullivan
Crumlin Kimmage John Goodwillie
Donaghmede Donna Cooney*
Drogheda East Bernadette Martin
Drogheda West Michael McKeon
Dun Laoghaire Vincent MacDowell
Dundalk South Liam Kieran
Dundrum Dominic Leonard
Ennis Brian Meaney
Finglas Alison Larkin
Galway City No 2 (West Ward) Pat Fitzpatrick
Galway City No 3 (South Ward) Fintan Convery
Glencullen Tara Skakie
Glenties Mary Kelly
Gorey Maureen Foister
Greystones Alex Perkins*
Howth David Healy*
Inner City North Sheila Fogarty
Inner City South East Ciaran Cuffe*
Inner City South West Kristina McElroy
Kanturk Ted Bradley
Kilrush Paul Edson
Leixlip Leo Armstrong
Limerick No 2 Aine McCarthy
Lucan Paul Gogarty
Malahide Heidi Bedell
Mallow Mary Sleeman Power
Midleton Vincent Keaney
Monaghan Denis Higgins
Mulhuddart Robert Bonnie
Naas J J Power*
Naas Louise Burchall
Navan Cathal Gogan
Newcastle West Ted Bradley
Pembroke Claire Wheeler*
Piltown Afra Cronin
Rathmines Eamon Ryan*
Skibbereen Kieran O'Leary
Slane Fergal O'Byrne
Stillorgan Larry Gordon*
Swords Paul Martin
Tallaght Central Mary Bowers*
Tallaght South Patrick Quinn
Terenure Rathfarnham Andrew Shorten*
Thomastown Kevin Knox
Tralee Eddie McCarthy
Tramore Michael Power
Tullow Danny Kelly
Waterford No 1 Ben Nutty
Waterford No 2 Brendan McCann
Waterford No 3 Catherine Kinsella
Westport Ann Crowley
Wexford Danny Forde
Wicklow Martin Shiels

Total Candidates: 83

*outgoing Councillor (11)
°outgoing Councillor for a different area (1)
 
   ©1998-2019 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 23-Sep-19 10:04 AM
Twitter button logo IP Address: 162.158.79.170