ElectionsIreland.org Home Page
Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster
 ElectionsIreland.org > Offices & Positions > Tanaiste
Cabinet Ministers
Taoiseach
Tánaiste
Finance
Foreign Affairs
Trade
Justice
Transport
Health
Environment
Education
Agriculture
Social Welfare
Defence
Rural & Gaeltacht Affairs
Communications
Arts, Sport & Tourism
Other
Ceann Comhairle
Chief Whip
Attorney General
Party Leader
Ministers of State
Environmental Protection
EU Commissioners
Health & Consumer Affairs
Internal Market
Governments
28th Government (7 May 2008)
27th Government (14 June 2007)
26th Government (6 June 2002)

Chiltern Hundreds
Manor of Northstead
   All lozenge Fianna Fáil lozenge Fine Gael lozenge Labour Progressive Democrats Greens Sinn Féin

Labour Tanaiste

18 February 1948 (1211)  Labour   3  William Norton (1) 
2 June 1954 (1022)  Labour  William Norton (2) 
14 March 1973 (1574)  Labour   7  Brendan Corish 
30 June 1981 (252)  Labour   9  Michael O'Leary 
14 December 1982 (1498)  Labour   11  Dick Spring (1) 
12 January 1993 (674)  Labour  Dick Spring (2) 
15 December 1994 (924)  Labour  Dick Spring (3) 
9 March 2011 (1213)  Labour   20  Eamon Gilmore 
4 July 2014 (672)  Labour   21  Joan Burton 

Number of days in office is shown in brackets where this can be calculated. This is a new feature, and the results may be variable due to insufficient data.


 
©1998-2019 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
Page generated 15-Nov-19 09:33 AM Twitter button logo IP Address: 173.245.54.40