ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2004 Local Elections

11 June 2004

Show All | Show Elected | Showing UNSUCCESSFUL candidates

Green/Comhaontas Glas

Party Website: http://www.greenparty.ie/
 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Arklow Tess Enright
Artane Simon Herbert
Athlone Martin McEnroe
Athy Eddie Lawler
Ballaghadereen Eamon Ansbro
Ballyfermot Sinead Ni Bhroin
Ballymun Whitehall Dermot Hamilton
Baltinglass Pat Pidgeon
Bandon Rosie Cargin
Bantry Jacqueline Hodgson
Blarney Michelle Brett
Boyle Catherine Ansbro
Cabra Glasnevin Tommy Simpson
Carlow No 1 Matt Diskin
Carlow No 2 Geraldine Callinan O'Dea
Carrigaline Dominick Donnelly
Castleconnell Trish Forde Brennan
Castleknock Roderic O'Gorman
Celbridge Marie Percival
Clane Leo Armstrong
Clondalkin Dorothy Corrigan
Clonmel Bernard Lennon
Conamara Diarmuid Mulcahy
Cork City North Central Ian Mitchell
Cork City North East Philip Jones
Cork City North West Geoffrey Kane
Cork City South Central Mary Ryder
Cork City South West Pat Murray
Crumlin Kimmage Kristina McElroy
Donaghmede Donna Cooney
Donegal Florence Doherty
Drogheda East Bernadette Martin
Drogheda West Michael McKeon
Dromahaire Johnny Gogan
Dundalk Carlingford Neil McCann
Dundalk South Liam Kieran
Dunshaughlin Antoin O Lochraigh
Enniscorthy Michael Cuthbert
Ennistimon Ann Marie Flanagan
Ferbane Stephen Hollinshead
Fermoy Martin O'Keeffe
Finglas Aiden Meagher
Galway City No 1 (East & North Ward) Kieran Cunnane
Galway City No 2 (West Ward) Aoibheann McCann
Glencullen Terence Corish
Glenties Adrian MacFhearraigh
Greystones Francis Neary
Inishowen Peter Doran
Inner City North Phil Kearney
Inner City South East Pauline O'Shea
Inner City South West Patricia Gardiner
Kanturk Ted Bradley
Kells Deirdre Reynolds
Kildare Ger Fitzgibbon
Killaloe Mick Murtagh
Killarney Bea O'Neill
Kilrush Cillian Murphy
Leixlip Shane Fitzgerald
Letterkenny Neil Clarke
Limerick No 2 Duncan Martin
Longford Parvez Butt
Luggacurren Matt Diskin
Macroom Caroline Robinson
Mallow Ted Lucey
Midleton Sarah Iremonger
Muinebheag John James Tully
Mulhuddart Robert Bonnie
Mullingar East Seán Corrigan
Navan Fergal O'Byrne
Newcastle West Eamon Collins
Pembroke Claire Wheeler
Piltown John Fitzgerald
Rathkeale Pat Culhane
Rathmines Ryan Meade
Roscommon Bridget Banham
Scarriff Colm O'Brien
Skibbereen Bernie Connolly
Slane Carol Davis
Stillorgan Simon Curtis
Swords Kenneth P Duffy
Tallaght Central Shuna Hutchinson Edgar
Tallaght South Elizabeth Davidson
Thomastown Judith Ashton
Tralee David Grey
Tramore Michael Power
Trim Carole Doherty
Tuam Siobhan Nevin
Tullamore Alison Badrian
Tullow Patricia Carolan
Waterford No 2 Brendan McCann
Waterford No 3 Catherine Kinsella
Westport Dr Lucille Ryan O'Shea
Wexford Danny Forde

Total Unsuccessful: 93

¶outgoing Councillor co-opted since previous election (2)
 
   ©1998-2016 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 27-Aug-16 05:50 PM
Twitter button logo IP Address: 54.198.14.214